Ćwiczę kreskę (6)

Po raz kolejny udało mi się znaleźć trochę wolnego czasu, aby narysować coś nowego. Choć ilustracje wyszły spod mojej ręki, nie jestem autorem ich wszystkich.

Każdy przedstawiany poniżej rysunek jest na tyle wyjątkowy, że grzechem byłoby nie spróbować ich narysować samemu.

Staram się rysować ilustracje tak, aby znalazło się tutaj po trochu każdego stylu – trochę digital paintingu, szkicu, czy ilustracji wektorowej. Zapraszam do oglądania. Mam nadzieję, że znajdziecie tutaj coś ciekawego.

Wielu rysowników w poszukiwaniu inspiracji zaczyna od narysowania postaci czy sceny ze zdjęcia. Następnie modyfikuje swój rysunek przy pierwszej nadarzającej się okazji. Dlaczego?

Wykorzystując zdjęcie jako punkt wyjścia, można stworzyć ekscytując postacie, ciekawe sceny

Ale trzeba sporo inwencji, aby rysunek wyszedł dobrze. Jednak nie trzeba zaczynać od idealnego odwzorowania zdjęcia. Niech rysunek będzie tak uproszczony, że aż groteskowy. Nieco koślawe, odręczne kształty też się przydadzą. Ale trzeba uważać, prostota bywa też kula u nogi. Trzeba tak upraszczać, aby zawsze przyciągać uwagę patrzącego.

Młoda kobieta - rysunek ze zdjęcia

Oto postać młodej kobiety. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Rysownie atrakcyjnych postaci, nie jest trudne. Jednakże nie można się za bardzo starać, gdy chce się stworzyć piękna buzię. Kluczem do sukcesu jest prostota. Tylko kilka elementów na nieprzeładowanej szczegółami ilustracji – to wszystko co potrzeba.

Poniżej ciekawa postać, obrażona ropucha. Najbardziej w oczy rzuca się poza ropuchy, postać siedzi na kamieniu z założonymi rękami. O co tu chodzi? Co sprawia, że poza tej postaci jest interesująca? Może płynność linii. Delikatna kreska tworząca kontur biegnie łagodnie. Nie urywa się w żadnym miejscu, ani nagle nie skręca.

Ropucha - szkic
Ropucha - digital painting

Rysowanie ze zdjęcia polega na przełożeniu obrazu na rysunek

Ta technika ćwiczy inne umiejętności niż rysunek z natury. Zdjęcie nigdy się nie poruszy, ale też nie zdradzi nic o uwiecznionym obiekcie ponad to, co widać. Fotografie należy wykorzystywać jako punkt wyjścia dla rysunków. Nie należy ograniczać się tylko do kopiowania zdjęcia. Trzeba stworzyć własny, oryginalny rysunek oparty na zdjęciu, dokonując przemyślanych wyborów, pomijając zbędne elementy.

Cyfrowy szkic - żołnierz i dzieci
Cyfrowa ilustracja - żołnierz i dzieci

Twórcza kradzież

Do tej pory koncentrowałem się na rysowaniu ze zdjęcia. Jednak nadszedł czas, by zająć się twórczą kradzieżą. Tą postać z komików Marvela chyba wszyscy znają. Rysując staram się czegoś nauczyć. Naśladując artystów, których rysunki podziwiam, staram się opanować ich techniki. Poprzez naśladowanie można wykorzystać ich techniki we własnych pracach.

spiderman - szkic
spiderman - ilustracja

Ćwiczenie czyni mistrza

Aby nabrać wprawy staram się tworzyć więcej rysunków w stylu artystów, których podziwiam. Dzięki takim ćwiczeniom można dowiedzieć się więcej na temat stosowanych przez nich technik.

Mysz rysownik - szkic
Mysz rysownik - ilustracja

Grafika wektorowa opiera się na rysowaniu

Dzięki każdej nowej ilustracji rozwijam swój artystyczny warsztat. W przypadku rysunku wektorowego najlepiej przejść od rysunku tradycyjnego do grafiki wektorowej. Warto zaznaczyć, że grafika wektorowa także opiera się na tradycyjnym rysowaniu.  

Punk - szkic
Punk - ilustracja wektorowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *