Ćwiczę kreskę (1)

To jest mój pierwszy wpis z serii ćwiczę kreskę, dlaczego grafik powinien rysować. W cyklu tym będzie więcej do oglądania niż do czytania. Teksy będą zdecydowanie krótkie. Nie będę tutaj opisywał kroku po kroku jak narysować zabawnego futrzaka. W każdym kolejnym poście będziesz mógł zobaczyć jak powstały cyfrowe szkice, rysunki oraz ilustracje, którymi miałem okazje zajmować się w ostatnim czasie.

Na wstępie sprawy organizacje. Nie samą pracą żyje grafik. Dlatego przedstawiane rysunki będą pochodzić z kreskówek, bajek, komiksów czy animacji komputerowych, do których nie mam praw autorskich. Tych ilustracji nie wykonałem w ramach zlecenia, ale w celu ćwiczenia kreski. Tylko niektóre w pełni autorskie ilustracje, które stworzyłem od samego początku, zostały wykonane na sprzedaż.

Podobno każdy z nas może nauczyć się rysować. Z drugiej strony każdy, kto już potrafi rysować może swoje umiejętności udoskonalić. Bez względu na to, czy jest się nowicjuszem, czy starym wyjadaczem, jedynym sposobem na udoskonalenie swoich umiejętności artystycznych jest częste rysowanie.

Proces cyfrowego malowania można rozbić na kilka etapów. Na początku każdy rysunek zaczyna się w głowie. Następnie pomysł przelewa się na papier, a później na samym końcu ilustracja zostaje przeniesiona na komputer. Dlatego czasem w przyszłych wpisach pojawią się także tradycyjne rysunki wykonane ołówkiem na kartce papieru.

Prezentowane cyfrowe ilustracje będą kolorowe lub czarno białe, wektorowe albo rastrowe. Tak tylko zaznaczę, że ilustracje wektorowe zazwyczaj będą uproszczone i zgeometryzowane, często z konturem. Z kolei domeną obrazowania za pomocą ilustracji rastrowych będzie fotorealizm.

Mam nadzieję, że z każdym kolejnym wpisem poziom trudności będzie rósł powoli, dzięki czemu nabiorę większej pewności w rysowaniu i z czasem rysowanie stanie się częścią mojego życia. A może już tak się stało? Przecież nie wyobrażam sobie dnia bez rysowania…

Tyle słowem wstępu. Teraz przejdźmy do ilustracji. Na pierwszy ogień idzie mój autorski projekt plakatu w stylu PRL stworzony od podstaw.

Plakat w stylu PRL - szkic

Dalej w ramach ćwiczeń ilustracje inspirowane pracami innych artystów.

Ilustracja – facet z kawą.

Facet z kawa - szkic

Facet z kawa - ilustracja cyfrowa

Następnie postać czarownika.

Ilustracja czarownika - szkic

Ilustracja czarownika

Jak nudzić się w kreatywny sposób? Może coś narysować w stylu kreskówkowym.

Dziewczyna przy komputerze - kreskówka szkic

Dziewczyna przy komputerze - kreskówka ilustracja

Na koniec ilustracja leniwca – od wstępnego szkicu, poprzez dodanie koloru, a kończąc na detalach.

Leniwiec - rysunek

Leniwiec - ilustracja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *