Jak projektować? Cztery podstawowe zasady

Potrzebujesz coś zaprojektować, ale nie masz doświadczenia ani teoretycznych podstaw z zakresu projektowania? Pracujesz w biurze i szef zlecił Tobie zaprojektowanie prezentacji? A może prowadzisz małą firmę i chcesz samodzielnie tworzyć reklamy na portale społecznościowe? Rozumiesz, że atrakcyjna prezentacja budzi większy szacunek. Zdajesz sobie sprawę, że klienci lepiej reagują na przejrzyście zaprezentowane informacje.

jak_zaprojektowacJeżeli czytasz dalej, to zakładam, że nie masz czasu i chęci, aby studiować projektowanie i typografię, ale chciałbyś wiedzieć, co zrobić, aby tworzone przez Ciebie dokumenty, projekty wyglądały lepiej.

Jak można coś poprawić, jeśli nie widzi się nieprawidłowości?

Oglądając słabo zaprojektowany dokument, wielu ludzi ocenia negatywnie jego wygląd, ale nie wiedzą, co zrobić, aby poprawić projekt. W tym wpisie przedstawię cztery podstawowe zasady, które są stosowane w praktycznie każdym dobrym projekcie. Jeżeli zaznajomisz się z wspomnianymi założeniami, będziesz mógł stwierdzić, czy zostały one zastosowane w oglądanym projekcie. Jeżeli potrafisz nazwać problem, możesz również znaleźć jego rozwiązanie.

Oczywiście nie zakładam, że po przeczytaniu tego wpisu i zastosowaniu zasad tutaj opisanych automatycznie staniesz się świetnym projektantem. Mam nadzieję, że zmieni się Twój sposób postrzegania projektu. Posługiwanie się tymi zasadami zapewnia, że projekty graficzne będą bardziej przyjemne dla oka, będą wyglądały bardziej profesjonalnie oraz będą lepiej zorganizowane oraz interesujące.

Magiczna czwórka

Poniżej znajduje się krótki opis czterech magicznych zasad projektowania. Każdą z nich omówię bardziej szczegółowo w kolejnych wpisach. Na wstępie zaznaczę, że cztery zasady są ze sobą ściśle związane. Rzadko stosuje się tylko jedną z nich.

Kontrast

Zasada kryjąca się pod tym pojęcie to unikanie umieszczania na stronie elementów, które są zbyt do siebie podobne. Jeżeli elementy np. czcionka, kolor, rozmiar, kształt, odstępy itp. nie są takie same, wtedy należy je bardzo zróżnicować. Kontrast stanowi przeważnie najbardziej istotną atrakcje wizualną projektu.

Powtarzanie

Jak sama nazwa mówi, w całej pracy powarzmy wizualne elementy projektu. Można powtórzyć kolor, kształt, fakturę, grubość linii, rozmiary oraz inne detale. Pomoże to w zorganizowaniu informacji oraz ujednolici projekt.

Wyrównanie

Niczego nie można umieszczać na stronie w sposób przypadkowy. Każdy element powinien mieć pewien wizualny związek z innymi elementami na stronie. Dzięki tej zasadzie projekt będzie przejrzysty oraz będzie miał wyszukany wygląd.

Odległość

Elementy odwołujące się do siebie nawzajem powinny być zorganizowane blisko siebie. Kiedy kilka elementów znajduje się blisko siebie, staja się wizualną całością i nie są postrzegane jednostkowo. Pomaga to zorganizować informacje i zmniejsza nieład.

I na koniec piąta zasada.

Zasady są po to, aby je łamać. Ale najpierw trzeba poznać zasady, aby je łamać.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Literatura:
Robin Williams, DTP od podstaw. Projekty z klasą. Wydawnictwo Helion 2011

4 thoughts on “Jak projektować? Cztery podstawowe zasady

  • 15 listopada 2018 at 02:52
    Permalink

    Przepisanie cudzej książki (Robin Williams, DTP od podstaw. Projekty z klasą. Helion, 2011) na swój blog, bez podania choćby nazwiska autora, czy informacji skąd pochodzi cytat jest plagiatem, czyli zwykłą kradzieżą. Do tego nie ogranicza się Pan do zacytowania fragmentu, lecz tworzy metodą kopiuj-wklej 5 kolejnych stron “swojego” poradnika.
    Nie jest to dobry sposób do reklamowania swojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *