Jak projektować? (3) Zasada powtarzania

Zasada powtarzania mówi, aby powtarzać wybrany wizualny element w całym projekcie. Powtarzanym elementem może być pogrubiona odmiana kroju pisma, gruba kreska, kolor, szczegół projektowy, specyficzny rodzaj formatowania, relacje przestrzenne i tym podobne. Może to być, dowolna rzecz, którą czytelnik rozpozna. Dzięki powtarzaniu wizualnych elementów powstaje spójny wygląd, wiążący całą publikację.

O powtarzaniu można myśleć jak o konsekwencji. Gdy przeglądasz np. jakieś czasopismo i widzisz konsekwentnie powtarzane pewne elementy, to nie masz wątpliwości, że każda strona należy do tego samego czasopisma. Jeżeli na którejś stronie nie kontynuowano powtarzania elementów charakterystycznych dla poprzednich stron, to całe czasopismo traci swój spójny wygląd.

Zasada powtarzania to nie tylko zachowanie naturalnej konsekwencji, jest to świadomy wysiłek w kierunku ujednolicenia wszystkich części projektu.

Przyjrzyjmy się wizytówce, z którą pracowaliśmy wcześniej. Do numeru telefonu dodajmy powtarzający się element, wyraźny pogrubiony krój pisma. Gdzie nasz wzrok wędruje po dotarciu do numeru telefonu? Czy przenosi się ciągle od jednego pogrubionego napisu do drugiego na wizytówce? Z pewnością tak. Jest to wizualna sztuczka, stosowana po to, aby wpływać na drogę wzroku czytelnika i jak najdłużej przykuwać jego uwagę. Co więcej, takie powtórzenie pozytywnie wpływa na ogólną spójność projektu. W ten prosty sposób możemy powiązać ze sobą poszczególne elementy naszej wizytówki.

Powtarzanie wizualnych elementów jest bardzo użyteczne w jednostronicowych projektach, a wręcz niezbędne w przypadku dokumentów wielostronicowych.

Powtarzanie stosuje się w celu ujednoliceni oraz zwiększeni wizualnej atrakcyjności projektu. Nie można nie doceniać interesującego wyglądu strony. Jeśli projekt przyciągnie uwagę czytelnika, to jest bardziej prawdopodobne, że dokument zostanie przeczytany.

Pomyśl o stosowaniu zasady powtarzania jako o byciu konsekwentnym. Zastanów się nad możliwością dodania elementów, które mógłbyś powtarzać. Znajdź istniejące powtórzenia i wzmocni je. Gdy oswoisz się z takim pomysłem i wyglądem, możesz zacząć tworzyć nowe powtórzenia, dzięki którym ulepszysz projekt i poprawisz czytelność informacji.

Na koniec mała uwaga. Unikaj zbyt częstego powtarzania elementu. Powtarzany element może okazać się drażniący lub przygniatający. Trzeba sobie uświadomić zasadę kontrastu. Gdy w projekcie powtarzanie jest nachalne, redukowany jest kontrast, brakuje punktu, na którym można skupić uwagę.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *