Czy Twoja strona jest dostępna w wersji mobilnej?

Coraz więcej ludzi do przeglądania internetu używa telefonów i innych urządzeń przenośnych. Może Ci się wydawać, że wystarczy na smartfonie przejść na Twoją stronę w przeglądarce, a strona wyświetli się zupełnie tak samo jak na przeglądarce zainstalowanej na komputerze stacjonarnym. Niestety mobilne urządzenia mogą wejść praktycznie na każdą stronę, ale aby Twoja strona wyświetliła się poprawnie, stronę należy zaprojektować konkretnie z myślą o urządzeniach przenośnych.

Mobilna-strona-wwwJeżeli prowadzisz np. włoską restauracje w Nowym Sączu i wydaje Ci się, że klienci nie używają wersji mobilnej Twojej strony to wyobraź sobie następującą sytuacje: miłośnik włoskiego jedzenia, spacerujący ulicą może przejrzeć na swoim smartfonie menu pobliskich włoskich restauracji, by zorientować się, gdzie dostanie swoje ulubione danie. Jeżeli Twoja strona nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, to wspomniany spacerowicz z pewnością ominie Twoją stronę. Dlaczego?

Mobilny internet zapewnia dostęp do sieci z każdego miejsca za pośrednictwem małych i lekkich narzędzi. Jest to niewątpliwie wielkie udogodnienie, ale jednak ma on pewne ograniczenia:

Szybkość. Szybkość połączenia mobilnego internetu nie jest taka sama, jak przy standardowych połączeniach. Nawet jeśli masz niezwykle szybkie połączenie Wi-Fi, procesory i silniki graficzne niektórych urządzeń mobilnych są wolniejsze od tych, które używane są przez typowe laptopy i komputery stacjonarne. Choć dostawcy połączeń szerokopasmowych chcą Ci zaimponować szybkością swoich sieci, to i tak internet chodzi na nich wolniej niż przez połączenia na komputerach domowych.

Wielkość ekranu i rozdzielczość. Urządzenia mobilne mają małe ekrany o niskiej rozdzielczości i ograniczonym formacie obrazu. Choć niektóre najnowsze urządzenie mobilne mają świetne wyświetlacze, to i tak nie dorównują one 24-calowym monitorom.

Brak aplikacji internetowych. Nie wszystko, co znajdziesz w sieci, może działać na urządzeniach przenośnych. Niektóre przeglądarki mobilne nie używają np. JavaScriptu i aplikacji Flash, przez co pewne treści są niedostępne.

Rozmiar stron. Jeśli Twoja witryna ma stałą szerokość lub wysokość, może nie być poprawnie wyświetlana na urządzeniach przenośnych.

Powyższe ograniczenia mogą spowodować błędy, utrudnienia z wyświetleniem lub wręcz uniemożliwią pobranie Twojej strony na urządzenia przenośne. Jeżeli nie wiesz czy Twoja strona jest dostępna w wersji mobilne, oraz chciałbyś zobaczyć jak wygląda na urządzeniach mobilnych istnieją witryny, na których można to sprawdzić.

Zrób test zgodności mobile:

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Zobacz symulację wyglądu strony na różnym sprzęcie:

http://ready.mobi/

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *