Dlaczego kolory na ekranie i na wydruku różnią się?

Przeglądasz projekt wizytówki, ulotki czy plakatu na smartfonie lub na ekranie laptopa. Porównujesz je z wydrukiem i masz wrażenie, że to są zupełnie inne kolory? Co się stało? Kto zawinił grafik czy może drukarnia?

Kolory na ekranie i na wydruku

W codziennej pracy grafika komputerowego czasem spotykam się z problemem wiernego odwzorowania kolorów na ekranie czy na wydruku. Czy jest możliwe, aby na każdym etapie pracy, w każdej chwili uzyskać pełną zgodność kolorów na wydruku i ekranie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – niestety nie. Są jednak sposoby, które pozwalają przybliżyć podgląd naszej pracy do oryginału i tym samym zmniejszyć różnice kolorystyczne na każdym jej etapie.

Rozpoczynając pracę w programie graficznym, grafik korzysta z pewnej, ograniczonej możliwości sprzętu i oprogramowania. Grafik edytuje projekt, dopasowuje kolory przy użyciu określonej palety barw. Wszystko to odbywa się na podglądzie za pomocą monitora. Następnie przykładowo projekt zostaje wysłany drogą e-mailową do klienta. Ostatecznie po akceptacji praca drukowana jest w drukarni. Czasem może się zdarzyć się, że na wydruku brakuje barw jaskrawych i żywych, które ładnie wyglądały na monitorze a na wydruku są zgaszone. Tak jakby grafiki na projekcie zostały pozbawione nasycenia, a kolory nie są aż tak żywe jak były na ekranie laptopa klienta.

Dlaczego projekt na wydruku różni się od tego na ekranie?

Najprostsza i najkrótsza odpowiedź tkwi w różnicy nośników, na których oglądamy daną grafikę. Ekran emituje własne światło a kartka papieru odbija światło. Dodatkowo różnice wynikają także z różnych palet barw jakich używa się do druku i do prezentacji na ekranie. Nie wchodząc w szczegóły, paleta kolorów do druku nazywa się w skrócie CMYK. Z kolei paleta kolorów do prezentacji na ekranie nosi nazwę RGB. Model RGB korzysta ze światła, natomiast model CMYK z farby drukarskiej i różnych rodzajów papieru. Z punktu widzenia teorii model CMYK jest w pewnym sensie odwrotnością modelu RGB. Dlatego wierne przedstawienie kolorów RGB na wydruku CMYK nie jest możliwe. Więcej o kolorach możesz przeczytać w moimi wcześniejszym artykule RBG, CMYK co to za różnica?

W jaki sposób możemy zmniejszyć różnice w sposobie wyświetlania kolorów na monitorze i na wydruku?

Jeżeli chcesz, aby Twój monitor przedstawiał kolory najwierniej, jak to tylko możliwe, zgodnie z rzeczywistością, musisz zadbać o kalibrację monitora. Do kalibracji monitora możesz wykorzystać dowolny kalibrator. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do kalibracji monitorów. Sam proces polega na przyłożeniu urządzenia do ekranu monitora. Przeważnie oprogramowanie dostarczone z kalibratorem prowadzi Cię krok po kroku. Na podstawie pomiarów tworzony jest następnie profil kalibrowanego monitora. Jego użycie powinno zapewnić możliwie najwierniejsze wyświetlanie kolorów na ekranie. Nawet jeśli proces kalibracji nie zapewni wiernego odwzorowania kolorów, z pewnością jednak przybliży Cię do niego.

Każdy monitor nieco inaczej wyświetla kolory na ekranie

Jak już wiesz z modelem RGB spotykasz się zawsze na monitorze komputera, laptopa, w telewizorze, smartfonie czy aparacie cyfrowym, czyli wszędzie tam, gdzie występuje źródło światła. Przeglądając w sklepie monitory lub telewizory, zwróć uwagę, że niemal na każdym monitorze (telewizorze) widoczne są nieco inne kolory. Łatwo to zauważyć, gdy ogląda się sprzęt w różnych cenach, oferowany przez innych producentów. Spróbuj także wyświetlić dowolną stronę www na laptopie i na smartfonie, oraz porównaj je, a spostrzeżesz różnice wyświetlanych kolorów. Mimo że każdy monitor korzysta z trybu RGB, to urządzenia te niestety oferują pewną ograniczoną przestrzeń barw RGB. Dlatego można stwierdzić, że zakres kolorów RGB jest uzależniony od wykorzystywanego monitora.

Oglądaj pliki w dobrym świetle

Na koniec mała uwaga. Nawet jeśli zadbasz o kalibrację monitora, a projekt graficzny będziesz oglądał w złym świetle, to Twój wysiłek może pójść na marne. Zwróć również uwagę na wpływ czynników zewnętrznych na wyświetlanie kolorów na monitorze. Jeśli przeglądasz projekt w większej ilość światła słonecznego, miej na uwadze, że światło słoneczne zdecydowanie zmienia podgląd kolorów na ekranie. Podobnie dzieje się nocą, kiedy będziesz przeglądał projekt przy sztucznym świetle żarówki. W każdym przypadku warunki oświetlenia mają istotny wpływ na wygląd kolorów na ekranie.

Ważne, jest aby nie oglądać projektu na jaskrawym tle, na przykład w pokoju ze ścianami w kolorze niebieskim, czerwoną wykładziną, fioletowym biurku, żółtą lampą oraz zieloną podkładka na myszkę. Jaskrawe kolory mogą znacząco wpłynąć na odbieranie barw. Najlepiej aby pomieszczenie było w szarych, naturalnych kolorach.

3 thoughts on “Dlaczego kolory na ekranie i na wydruku różnią się?

  • 11 września 2018 at 14:23
    Permalink

    Nić porozumienia cenowego ze sprzedawcą po akceptacji kwoty w Polsce to fikcja

  • 29 stycznia 2020 at 12:12
    Permalink

    Fajny, świadomy artykuł. W skrócie – tak, kalibracja i oświetlenie to najważniejsze punkty. Natomiast warto dodać, że możemy po kalibracji uzyskać na monitorze obraz zgodny z dobrze oświetlonym wydrukiem i zapanować nad błędami.
    Warto też uważać na „jakikolwiek dostępny na rynku kalibrator” gdyż tutaj łatwa droga do kompletnego rozregulowania monitora. Nie wszystkie się nadają.
    Najważniejsze jednak to uświadomienie klienta.

  • 19 sierpnia 2020 at 10:47
    Permalink

    niestety nie o to mi chodziło ! Nie chodzi o zdjęcia ale obrazki wydrukowane do decoupage, na ekranie kolory są żywsze a na papierze wyblakłe, czy można jakoś temu zaradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *