Skąd nie pobierać zdjęć?

Jako grafik komputerowy czasem zdarza się, że pracując nad projektem graficznym, klient nie dostarcza mi żadnych fotografii. Być może zakładasz firmę i potrzebujesz zdjęć, aby lepiej się promować. Fotografie często służą jako wizualne przynęty, których zadaniem jest schwytać użytkownika i przyciągnąć go do treści. Jeżeli nie masz własnych zdjęć i zastanawiasz się skąd je czerpać, to pozwól że zaczniemy do końca i przedstawię Ci kilka miejsc, z których nie należy czerpać grafik.

Powiedzmy, że rozpoczynasz prowadzić salon fryzjerski w Nowy Sączu i nie masz jeszcze żadnych fotografii. Jako jego właścicielka możesz czerpać inspirację z wyników wyszukiwania obrazów w Google. Samodzielnie wyszukujesz informacji o fryzurach, koloryzacji włosów, kosmetykach, które lepiej pozwoliłyby Ci się zorientować w temacie i dowiedzieć się, jakich zdjęć można by użyć do wpisów na portale społecznościowe, własnego bloga, strony www czy do projektów przeznaczonych do druku.

Takie zapytanie w wyszukiwarce Google pokaże obrazy, które prezentowałyby się całkiem dobrze w Twoim przypadku. Mogłabyś odczuć nieprzemożoną pokusę, żeby zachować niektóre z tych zdjęć na swoim komputerze, aby wykorzystać je. Mogłabyś także wysłać te fotografie do grafika, który zmniejszy i zmodyfikuje je tak, aby nadały się do użycia w projektach ulotek, plakatów czy strony internetowej.

Choć w Internecie jest zatrzęsienie materiałów, uważaj aby je po prostu nie kraść

Niestety nie jest to dobry pomysł. Praktyka ta nosi miano kradzieży i stanowi poważny problem w sieci. O ile jakakolwiek grafika zamieszczona na stronie nie została oznaczona jako dostępna w domenie publicznej, należy założyć, że prawa do niej należą do właściciela witryny. Dlatego zanim jej użyjesz, powinnaś się skontaktować z właścicielem witryny. Może Ci się wydawać, że właściciel zdjęcia może nie zorientuje się, iż przywłaszczyłaś sobie jego fotografie. Musisz wiedzieć, że ryzykujesz własną reputacją. Być może otrzymasz list z nakazem zaprzestania użytkowania fotografii lub, co gorsza, pozew sądowy.

Jak za darmo oraz legalnie zdobyć atrakcyjną i odpowiednią fotografię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *