Czym jest strona błędu i jak ją wykorzystać?

Nie ma takiej strony? Strona o podanym adresie nie istnieje? Te komunikaty odnoszą się do stron błędu, popularnie zwanymi 404. Strony błędu 404 są bardzo ważne, ponieważ są wyświetlane zawsze wtedy, gdy użytkownik próbuje wejść na stronę, która nie istnieje.

Strona błędu 404

Strony błędu pojawiają się w przypadku, gdy np. ktoś utworzy link do Twojej strony www i zrobi błąd (literówkę w linku). Dlatego warto zadbać, aby strona nie pokazywała zwykłego, standardowego komunikatu.

W tym wpisie nie opisuję szczegółowo, jak utworzyć stronę błędu, podpowiem natomiast, jakie warunki powinna spełniać pomocna strona tego typu.

Należy wyraźnie poinformować użytkownika, że strona, którą próbuje otworzyć, nie istnieje i nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości.

Zaoferuj możliwość rozwiązania problemu. Ponieważ błędy 404 najczęściej zdarzają się po kliknięciu błędnego łącza, należy dostarczyć użytkownikowi inny sposób na dotarcie tam, gdzie chce. Możesz zaoferować wyszukiwarkę.

Pochwal się zawartością witryny. Odwiedzający może nie być  zainteresowany treścią, której poszukiwanie przywiodło go na stronę 404, aby skorzystać z wyszukiwarki. Możesz jednak spróbować go zatrzymać u siebie, wyświetlając łącza do kategorii i dodając zwięzły opis każdej z nich. Możesz zamienić stronę 404 w kącik reklamowy zawartości witryny.

Wyświetl najnowszą treść, np. listę odnośników prowadzących do ostatnich wpisów. Może coś z tego spodoba się odwiedzającemu.

Rozwesel odwiedzającego. Odrobina humoru może sprawić, że użytkownik będzie mniej zły z powodu nie  znalezienia tego, czego szukał.

Zaoferuj możliwość zgłoszenia błędu. Pozwól użytkownikowi skontaktować się z Tobą w celu powiadomienia Cię o brakującej treści. Takie coś jest pozytywnie odbierane przez użytkowników, a dodatkowo pozwala wyłowić różne niedoskonałości serwisu.

Dobra strona błędów 404 dużo mówi o witrynie, dlatego poświęć czas na jej dopracowanie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *