Skąd czerpać darmowe zdjęcia?

Jak zdobyć odpowiednie zdjęcie na własną stronę internetową, bloga czy do projektu ulotki? Masz trzy możliwości. Możesz sam zrobić zdjęcia. Możesz wynająć profesjonalistę, by Ci je zrobił. Możesz skorzystać z banków obrazów. Który sposób, wybierzesz, zależy od Twojego budżetu i potrzeb oraz Twoich własnych umiejętności.

skad czerpac obrazy

Załóżmy, że brakuje Ci czasu lub nie masz możliwości, aby zrobić zdjęcie samodzielnie. Twój budżet nie pozwala, aby zlecić wykonanie fotografii komuś innemu. W takiej sytuacji możliwym rozwiązaniem Twojego problemu może być serwis fotografii stockowej. Te archiwa zdjęć, lub banki obrazów, składają się ze zbiorów fotografii  stworzonych do użytku ogólnego, a nie na potrzeby konkretnego projektu czy klienta.

Za drobną opłatą, a nawet za darmo możesz użyć dowolnych obrazów z wspomnianych banków zdjęć w swoim projekcie lub na własną stronę www. Samo znalezienie właściwych  zdjęć do projektu może okazać się czasochłonnym zadaniem, w zależności od jego tematyki i Twojego budżetu.

Przypuśćmy, że potrzebujesz zdjęć zwierząt, krajobrazów, sprzętu biurowego lub martwej natury. Prawdopodobnie dość łatwo znajdziesz tu to, czego szukasz. Każde archiwum fotografii stockowej posiada zdjęcia o właśnie takiej tematyce.

Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz zdjęć ludzi, np. ładnej dziewczyny, blondynki o niebieskich oczach w chabrowej sukience na tle toru wyścigowego, to wyszukanie takiej fotografii może okazać się nieco  trudniejsze. Nie zdziw się więc, gdy z tego powodu przyjdzie Ci zapłacić więcej za wysokiej jakości fotografie ludzi.

Zapoznaj się z zasadami użycia obrazów. Nawet jeśli obraz jest za darmo, to nie zawsze możesz wykorzystać zdjęcie w dowolnym celu, prywatnie, jak i komercyjnie. Pamiętaj o tym. Zasady te różnią się w zależności od witryny, więc dobrze się z nią zapoznaj, jeszcze zanim rozpoczniesz poszukiwania. Zdarza się, że niektóre galerie pozwalają jedynie na użytek osobisty zamieszczonych materiałów.

Poniżej przygotowałem listę, gdzie znajdziesz darmowe zdjęcia. Oczywiście nie jest to lista kompletna w sieci znajdziesz o wiele więcej tego typu stron.

Pixabay

Unsplash

Death to the Stock Photography

Picjumbo

Free Stock Photos Pexels

Life of Pix 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *