Głęboka czerń, zwykła czerń

Kolor czarny jak sama nazwa wskazuje jest czarny. Wydawać by się mogło, że jeżeli chcemy mieć czarne tło na wydruku, to kolor czarny uzyskujemy poprzez użycie czarnej farby. Tymczasem rzeczywistość okazuje się mniej przyjazna i mniej przewidywalna.

Jak już wiemy przygotowując pracę do druku pracujemy w trybie CMYK. Czytaj RBG, CMYK co to za różnica? Jeśli chcemy otrzymać czarne tło na wydruku, zaleca się użycie koloru zwanego – głęboka czerń (Rich BlacK). Jeżeli zastosujemy tylko sam kolor czarny blacK 100 %, to nie otrzymamy głębokiej czerni, a kolor szary,  grafitowy.

Z tego właśnie powodu do składowej blacK powinno dodawać się inne kolory składowe Cyan, Magenta i Yellow. Nie należy oczywiście przesadzać i nie przekraczać maksymalnego dopuszczalnego nasycenia kolorem.

Co to jest głęboka czerń?

Głęboka czerń pozwala uzyskać lepszą jakość czerni na wydruku. To kolor czarny z dodatkowymi składowymi Cyan Magent i Yellow. Wiele drukarni zaleca użycie czerni złożonej ze wszystkich składowych CMYK. Pozwala to na lepsze i bardziej równomierne rozprowadzenie farby na podłożu. Każda drukarnia ma swój przepis głębokiej czerni, dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z drukarnią. Jeżeli nie wiemy, gdzie będzie drukowany nasz projekt, można zastosować zestaw typu: Cyan: 30%, Magenta: 30%, Yellow: 30% i blacK: 100%. Głęboką czerń powinno stosować się we wszystkich aplach, dużych jednolitych powierzchniach, w tłach pod zdjęcia, które same posiadają już czarne tła. Pamiętajmy przy tym, aby nie przekraczać wartości składowych ponad te, które zaleca dana drukarnia. Czytaj więcej o maksymalnym pokryciu farbą.

Kiedy nie stosujemy głębokiej czerni?

Co ważne, w wielu przypadkach użycie czerni złożonej z farb CMYK  często jest poważnym błędem w przygotowywaniu publikacji do druku. Jest to szczególnie istotne podczas pracy z czarnymi niewielkimi tekstami. W tym przypadku używamy zawsze zwykłej czerni składającej się tylko 100% blacKa.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

6 thoughts on “Głęboka czerń, zwykła czerń

 • 21 czerwca 2019 at 17:10
  Permalink

  Witam,
  Czy do większych rozmiarowo napisów powinno się stosować już głęboką czerń?

 • 23 czerwca 2019 at 19:11
  Permalink

  Witam. Przy większych napisach można zastosować głęboką czerń ale najlepiej skonsultować to z drukarnią.

 • 24 czerwca 2019 at 10:43
  Permalink

  Dziękuję!

 • 15 listopada 2019 at 13:36
  Permalink

  Świetny wpis, dużo mi uświadomił. Czy czarny C:70 M:70 Y:70 K:100 jest głębszy niż C:0 M:0 Y:0 K:100? Dla tekstu unikać, a jeśli to jest tekst w logo? Czyli napis wytłuszczony i niekoniecznie mały? Zastanawiam się jak w druku wyjdzie taka czerń.

 • 15 listopada 2019 at 17:35
  Permalink

  Ważne aby nie przekraczać wartości składowych ponad te, które zaleca dana drukarnia. Dlatego warto skontaktować się z drukarnią jak przygotować głęboką czerń. W logo należy także unikać czarnych napisów z czterech kolorów.

 • 4 stycznia 2020 at 23:56
  Permalink

  napisy poniżej 12 pkt nie powinny być w czerni komponowanej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.