Dlaczego jedne strony wyglądają ładnie a inne nie?

Surfując po internecie być może zwróciłeś uwagę, że istnieją lepiej i gorzej zaprojektowane strony www. Projekt graficzny strony internetowej jest bardzo ważny, ponieważ stanowi on tło dla treści. W skład projektu wchodzą fonty, kolory, obrazy oraz grafiki. Dobry projekt graficzny może sprawić, że goście nie będą tak szybko opuszczać Twojej strony, ale będą do niej chętnie wracać. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego jedne witryny wyglądają ładnie a inne sprawiają wrażenie niezgrabnych, nieprofesjonalnych, to w tym artykule postaram się to wyjaśnić.

dobrze zaprojektowana strona www

Na wstępie wyjaśnijmy, nie ma żadnych nieodwracalnych zasad projektowania strony internetowej, ale istnieje kilka dobrych technik, które pomogą Ci uniknąć popełniania typowych błędów. Musisz zadbać, aby projekt był prosty i spójny, a  Twoja witryna wyjdzie świetnie. Wydaje się bardzo proste, a jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Jeśli czytasz ten wpis, to prawdopodobnie nie jesteś profesjonalnym webdesignerem. Nie musisz być kimś takim, żeby odróżnić dobrze zaprojektowaną stronę od nieprofesjonalnej witryny. Pamiętaj większość najładniejszych i najlepiej zaprojektowanych witryn tworzą dobrze wyszkolone i opłacane zespoły. Projektowanie stron internetowych to zajęcie, które wymaga sporo nauki.

Jeżeli chcesz, aby Twoja witryna wyglądała zgrabnie i profesjonalnie, to kieruje się jedną fundamentalną zasadą we wszelkiej pracy nad projektem: treść jest najważniejsza. Oznacza to, że najpierw trzeba zebrać treść na witrynę, a decyzje o projekcie należy podejmować w oparciu o nią. Zasada ta obowiązuje zarówno, gdy projekt tworzysz samodzielnie lub zlecasz komuś innemu.

Zacznij swoją pracę od treści

Jeśli na przykład tworzysz witrynę dla swojego salonu fryzjera dla psów, to najpierw zastanów się nad treścią. Być może powinny się na niej znaleźć opisy, jak wygląda strzyżenie psów, w strzyżeniu jakich konkretnych ras specjalizujesz się, jakie dodatkowe usługi oferujesz, czy kąpiesz psy, obcinasz im pazury. Zastanów się czy treść na Twojej witrynie można podzielić na części? Opracuj witrynę w oparciu o te części. Być może treść sama z siebie wskazuje jakieś podejścia do projektowania. Niech to właśnie pokieruje Tobą lub osobą, której zlecisz projektowanie witryny.

Witryny, których projekt graficzny jest ważniejszy od treści, często zawierają elementy projektu, które wydają się nie odpowiadać treści. Możesz na przykład uwielbiać czerwone kwiatki, ale grafiki te nie są najlepszym elementem, na którym należałoby oprzeć projekt witryny fryzjera dla psa. Przede wszystkim pozwól treści zdecydować o projekcie witryny. Na witrynie fryzjera dla psa można umieścić zdjęcia sylwetek psów, aby w ciekawy sposób powiązać projekt graficzny z treścią.

Rozważ także jaki ma mieć charakter projekt witryny? Zabawny i jasny czy ciemny i niepokojący? Najlepiej rozejrzy się za dobrze zaprojektowanymi witrynami i poszukaj inspiracji.

Pamiętaj projekt powinien być możliwie najprostszy, zwłaszcza w początkowej fazie planowania witryny

Nie urozmaicaj swojej strony od razu. Kolejne elementy możesz dodać później. Prosta witryna pozwala na przedstawienie jasnego przekazu. Jeżeli zbyt szybko skomplikujesz projekt strony, Twoi goście będą się gubić. Jeżeli strona wydaje Ci się zabałaganiona, to prawdopodobnie tak z nią jest. W takim przypadku powinieneś nieco uprościć projekt. Oprzyj się pokusie, by zamieszczać na witrynie elementy, które miałyby zbytnio przyciągać wzrok. Witryna przepełniona efektami może być dla odbiorców przytłaczająca.

Zachowaj spójność kolorów, fontów i obrazów

Zastosuj spójną strukturę, aby goście mogli z łatwością określić, czego witryna dotyczy, i aby się nie pogubili na Twojej stronie. Jeżeli na przykład używasz pewnych kolorów na jednej stronie, użyj ich też na pozostałych. Dopilnuj, by kroje pisma i wielkość tekstu były na nich zgodne. Użytkownik, który nagle trafi na stronę o zupełnie innym wyglądzie, może pomyśleć, że opuścił Twoją witrynę. Może to też sprawić, że sam zdecyduje się ją opuścić.

Postaraj się, by Twoja witryna była spójną całością. W ten sposób będzie ona wyglądać bardziej profesjonalnie. Witryna pełna niespójnych stron tworzy bałagan, który odstrasza gości. Witryna spójna na każdej stornie pokazuje, że jej twórca poświęcił odpowiednio dużo czasu, by przedstawić dobrze skonstruowaną i przemyślaną całość, która ma zadowolić odbiorcę. Pamiętaj, jeśli Twoja firma ma własne logo, to trzymaj się sprawdzonych i zatwierdzonych zasad księgi znaku. Nie chcesz przecież zdezorientować odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *