Czy twoja strona internetowa jest bezpieczna?

Decydując się na założenie własnej strony internetowej, musisz wybrać hosting, domenę oraz podjąć wiele innych decyzji związanych z jej postawieniem, czy projektem graficznym. Być może wtedy po raz pierwszy spotkasz się z pojęciem certyfikat SSL. Co to jest certyfikat SSL oraz czy warto go wykupić?

Co to jest certyfikat SSL?

Mówiąc najprościej certyfikat SSL to gwarancja bezpieczeństwa w Internecie. Certyfikat SSL pozwala zapewnić ochronę stronom internetowym. Umożliwia zachowanie poufności danych, które są przesyłane na stronę drogę elektroniczną.

Jakie strony potrzebuję certyfikat SSL?

Przypuśćmy, że jesteś właścicielem sklepu internetowego z odzieżą dla małych dzieci. Na Twojej stronie klient ma możliwość rejestracji i dokonania płatności kartą kredytową. Jeżeli wprowadzisz certyfikat SSL na swoją stronę www, to dzięki wspomnianemu certyfikatowi dane Twoich klientów będą chronione. Klient mając świadomość tego, że jego dane są bezpieczne chętniej zdecyduje się na zakupy w Twoim sklepie.

Pamiętaj, bezpieczeństwa nie da się ukryć

Jeśli jako wspominany wcześniej właściciel e -sklepu sądzisz, że certyfikat SSL nie jest koniecznością, możesz szybko przekonać się, jak odmienne zdanie mają klienci. Świadomość wśród użytkowników, którzy kupują przez Internet szybko wzrasta. Przyczyniają się do tego najpopularniejsze przeglądarki internetowe, które informują o niezabezpieczonych stronach. Już przy wejściu na Twoją stronę użytkownik otrzyma komunikat, że strona nie obsługuje bezpiecznego połączenia. Z kolei przy wpisywaniu jakichkolwiek danych w polu typu login/hasło użytkownik zostanie odpowiedniego ostrzeżony, że przesyłanie danych nie będzie szyfrowane.

Połączenie nie jest bezpieczne

Połączenie nie jest zabezpieczone

Jeżeli klient zobaczy powyższe informacje w momencie płatności za zakupy w sklepie, lub przy logowaniu na Twoją stronę może być zaniepokojony i zrezygnować z zakupów.

Ponadto, aby sprawdzić czy Twoją witryna jest bezpieczna wystarczy, że klient spojrzy na adres URL Twojego sklepu. Jeśli adres zaczyna się od https, witryna posiada certyfikat SSL. Jeżeli zaczyna się http, to certyfikatu nie ma. W zależności od firmy oferującej certyfikaty zabezpieczające, w adresie strony dodatkowo może się pojawić ikonka kłódki, zielone pole adresowe lub inny znak.

Bezpieczny adres url

Moja strona to nie sklep internetowy – czy warto instalować certyfikat SSL?

Skoro zabezpieczenie danych poprzez certyfikat SSL w przypadku sklepów internetowych na których użytkownik zostawia wiele osobistych danych jest konieczne. To co w przypadku jeżeli prowadzisz lokalną firmę np. warsztat samochodowy czy salon fryzjerski, czy powinieneś stosować szyfrowanie poprzez certyfikaty SSL?

Strony internatowe lokalnych firm przeważnie nie prowadzą tak intensywnej wymiany poufnych danych, jak to bywa w przypadku sklepu internetowego. Firmowe strony najczęściej posiadają prosty formularz kontaktowy, w którym nie są przesyłane poufne informacje. W takim przypadku wydaje się logiczne, aby nie instalować certyfikatu SSL. Ale czy na pewno?

Google sprzyja stronom z certyfikatem SSL

W procesie pozycjonowania Google bierze pod uwagę to, czy strona została zaszyfrowana przy pomocy certyfikatu SSL. Nie oznacza to, że dzięki SSL, Twoja strona od razu zajmie pierwsze pozycje w wynikach wyszukiwania, ale może pojawić się wyżej od strony Twojej konkurencji, która nie ma certyfikatu SSL.

Google faworyzuje strony internetowe w wynikach wyszukiwania, które są bezpieczne i chronią dane swoich użytkowników. Dlatego powoli zachęca na właścicielach stron internetowych, aby stosowali certyfikaty SSL na swoich witrynach.

Jeśli modernizujesz lub tworzysz Twoją firmową stronę internetową dodaj certyfikat SSL

Jeśli w najbliższym czasie nie planujesz dużych zmian na swojej firmowej stronie internetowej, to instalowanie certyfikatu SSL może poczekać. Dodaj go wtedy, gdy będzie ku temu odpowiednia okazja. Jeśli będziesz poprawiać swoją stronę internetową lub będziesz ją tworzył nową, warto wtedy rozważyć zakup certyfikatu SSL. Po pierwsze może to pomóc Tobie w pozycjonowaniu. Po drugie certyfikat SSL jest inwestycją głównie w budowanie zaufania. Odwiedzający Twoją stronę www, widząc informacje w przeglądarce, że witryna  jest bezpieczna, będą świadomi, że strona jest zaufana i chroni ich dane. Dzięki temu możesz zwiększyć prestiż własnej strony i dać do zrozumienia, że jesteś profesjonalistą.

Tak ma marginesie, ostatnio zrobiłem małą aktualizacje na mojej stronie, dzięki czemu strona działa od kilku dni na SSL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *