Nadszedł ten czas. Zwlekałem i zwlekałem, aż w końcu przyszedł ten dzień. Dzisiaj pierwszy wpis na moim blogu. O czym będzie ten blog? Przypuszczam, że większość z was, którzy tu zaglądną nie będą mieć zielonego pojęcia o czym tu będę pisał…
W ciągu dnia pracuje jako grafik komputerowy w drukarni offsetowej. Do moich obowiązków należy miedzy innymi sprawdzanie plików, które późnej trafiają do druku. Nocą staje się grafikiem freelancerem, który zajmuję się tworzeniem kreatywnych projektów do druku i do Internetu. Ponadto szkicuje oraz rysuję zarówno na kartce papieru jak i cyfrowo. W swojej kilkuletniej pracy zauważyłem, że niemało początkujących grafików ma problemy z poprawnym przygotowaniem plików do druku.
Początkujący graficy nie znają takich pojęć jak: spady, RGB, CMYK, kolory dodatkowe, overprinty, jak zamienić fonty na krzywe, co to jest głęboka czerń, itp. Dlatego pierwsze wpisy poświęcę podstawowym zasadom przygotowania pracy do druku. Oczywiście nie będę to moje autorskie wpisy, te na pewno pojawią się z czasem. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat omawianych początkowo zagadnieniach na moim blogu, tj. przygotowania plików do druku, podstawowych zasadach projektowania to zachęcam Cię do literatury:
- Paweł Zakrzewski, Kompendium DTP. Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign i Acrobat w praktyce. Wydanie II. Wydawnictwo Helion 2015 r.
- Robin Williams, Typografia od podstaw. Projekty z klasą. Wydawnictwo Helion 2011 r.
- Gareth Hardy, Podręcznik projektantów logo. Smashing Magazine. Wydawnictwo Helion 2012 r.
- Robin Williams, DTP od podstaw. Projekty z klasą. Wydawnictwo Helion 2011 r.
- Jack Gernsheimer, Ponadczasowe logo. Projektowanie znaków odpornych na działanie czasu. Wydawnictwo Helion 2013 r.
- David Airey, Logo Design Love. Zaprojektuj genialny logotyp! Wydawnictwo Helion 2010 r.