Być może poszykujesz specjalisty od tworzenia stron www? Jeżeli tak, to pozwól, że podpowiem na czym taki „specjalista” powinien się znać.
W swojej pracy grafika często spotykam się z ofertami współpracy jako twórca stron www, zarówno dla osób prywatnych jak i agencji. Oferty są różne. Jednak zdarza się, że od osoby zajmującej się tworzeniem stron internetowych, wymaga się aby znała:
– język opisu strony (HTML, CSS),
– języki skryptowe (JavaScript, Ajax),
– języki działające po stronie serwera (PHP),
– bazy danych (mySQL),
– programy graficzne (Photoshop, Illustrator),
– typografię,
– administracje serwerami,
– pozycjonowanie stron www (SEO/SEM).
Powyższe lista ma wyłącznie charakter informacyjny i bardzo często może wyglądać całkowicie inaczej. Jednak wniosek jest prosty – twórca stron www musi znać się na wszystkim. Być może to co teraz napiszę nie wszystkim się spodoba, ale uważam, że jest to kompletna bzdura. Moim zdaniem nad bardziej złożonym projektem strony internetowej powinno pracować kilka osób.
Niezbędny jest grafik, który zaprojektuje wygląd witryny. Grafik przygotuje wszystkie elementy graficzne użyte na stronie, dobierze kolorystę, zdjęcia, fonty. Następną osobą, która będzie potrzebna jest programista. Programista napisze potrzebne skrypty lub aplikacje działające po stronie serwera. Z kolei za odpowiednią konfigurację serwerów odpowiada administrator. Jak widzisz, nad projektem pracują co najmniej trzy osoby, pomiędzy które rozdziela się obowiązki. Nad całością projektu powinien czuwać jeszcze webmaster. Webmaster jest kierownikiem całego projektu. Zleca on wykonanie odpowiedniego skryptu czy aplikacji programiście, a wspólnie z grafikiem obmyśla wygląd i charakter witryny. Na samym końcu kiedy twoja strona jest już gotowa i można ją podziwiać, pewnie chciałbyś aby pojawiała się ona na pierwszym miejscu w wyszukiwarkach. W tedy potrzebna będzie kolejna osoba – pozycjoner stron internetowych (specjalista SEO/SEM).
Takie rozwiązanie daje pewność, że strona będzie dobrze wyglądała i działała pod każdym względem. Niestety, czasem wymaga się, aby grafik znał się na wszystkim, bo tak jest z pewnością taniej. Jeżeli zlecimy wszystko jednej osobie znającej się na wszystkim, to koszty będą mniejsze niż zlecenie projektu zespołowi specjalistów. Jednak sądzę, że jeżeli grafik zna się na wszystkim (grafika, typografia, programowanie, bazy danych, administracja serwerami, pozycjonowanie), to prawdopodobnie jest przeciętny w każdej z tych dziedzin. Natomiast osoba znająca się na jednym czy dwóch zagadnieniach może być prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie.
Oczywiście zdarzają się wyjątki, kiedy jeden człowiek jest wybitnym specjalistą w wielu dziedzinach, jednak takie sytuacje są rzadko spotykane. Większość „specjalistów” to osoby, które nie do końca są dobre w każdym zagadnieniu. Czy programista może być dobrym grafikiem? Moim zdaniem programista może doskonale znać program graficzny i będzie wiedział, jak z niego skorzystać. Jednak nie będzie myśleć jak grafik. Nie będzie miał oryginalnych pomysłów. Tak samo, czy grafik może być dobrym programistą? Grafik może znać np. język PHP, ale czy będzie myślał jak programista? Czy będzie kreatywnie rozwiązywał napotkane problemy podczas projektu jak programista?
Oczywiście jeżeli zajmujesz się tworzeniem stron, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać podstawy wszystkich dostępnych techniki. Pamiętaj mimo wszystko, żeby nie stać się „specjalistą” od stron WWW, który zna się na wszystkim.