Dobór kolorów nie jest sprawą prostą. Zdarza się czasem, że kolorystyka, która powinna być dobra, nie prezentuje się najlepiej. Estetyka, użyteczność to czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas dobierania kolorów. Jeśli czasem masz wątpliwości, czy dane kolory pasują do siebie, to ucieszy Cię wiadomość, że istnieje wiele narzędzi pomocnych w doborze kolorów. Najważniejszą rzeczą w trakcie wybierania palety barw jest mieć oczy szeroko otwarte. Pozwól, że przedstawię dzisiaj moje ulubione aplikacje, które pomogą Tobie dokonać właściwych wyborów kolorystyki.
W sieci jest dostępnych wiele narzędzi pomocnych w selekcji barw, jednym z nich jest Color Scheme Designer. Wiele innych aplikacji korzysta z koła barw CMYK lub RGB, jednak to narzędzie używa tradycyjnego koła opartego na kolorach czerwonym, żółtym i niebieskim. Wystarczy wybrać i dostosować schemat kolorów i już możemy zbudować harmonijną paletę barw. Na koniec możesz eksportować swoje kolory w formie dokumentów HTML/CSS, XML, plików tekstowych bądź palet programów Photoshop i GIMP.
Innym narzędziem do selekcji kolorów jest Adobe Color CC. Na tej stronie możesz stworzyć kombinacje kolorów za pomocą opcji konfiguracji standardowych ich schematów podobnej do tej z Color Scheme Designera. W odróżnieniu od Designera, Adobe Color CC potrafi stworzyć paletę z przesłanego na serwer obrazu. Kolejną cechą wyróżniającą to narzędzie jest społeczność użytkowników. Jeśli zdecydujesz się stworzyć konto na witrynie, będziesz mógł dzielić się swoimi paletami z innymi użytkownikami.
Tutaj więcej czasu spędzisz, dzieląc się inspiracjami z innymi użytkownikami, niż generując zestawy barw. W tej aplikacji poza wybieraniem kolorów możesz dzielić się wzorami i oglądać kombinacje kolorystyczne używane w wielu dziedzinach artystycznych. Jeśli zobaczysz witrynę, reklamę, ilustrację lub inną formę grafiki, która wyróżnia się na tle reszty, postaraj się dojść do tego, jakie kolory dominują w kompozycji i jaki rodzaj schematu barw składa się na paletę.
Pictaculous jest narzędziem, które dostarcza schematy kolorów wyodrębnione z fotografii. Wystarczy, że wgrasz zdjęcie na serwer i po chwili możesz otrzymać sugerowaną paletą i zestaw polecanych schematów kolorów opracowanym w aplikacji COLOURlovers wraz z załącznikiem w postaci pliku palety barw (.aco) firmy Adobe.
Dobierając kolory do swojej palety, dobrze jest spróbować wybrać dwie lub trzy barwy kontrastujące ze sobą na tyle, żeby można było ich użyć w roli tła i koloru tekstu. Dobry kontrast między tekstem a tłem jest sprawą priorytetową w projektowaniu. Bez niego niektórzy mogą mieć trudności z przeczytaniem treści. Prostym sposobem na sprawdzenie stopnia kontrastu między dwoma barwami jest wybranie ich na elementy pierwszego planu i tła, a następnie wprowadzenie ich wartości szesnastkowych do tej aplikacji.
W tej aplikacji możesz znaleźć wiele ciekawych inspiracji. Wybierasz do pięciu kolorów z dostępnej palety kolorów. Następnie witryna wyświetli wszystkie dostępne w swoich zbiorach obrazy z wybraną kombinacją kolorów. Uświadomienie sobie różnych cech charakteryzujących kolory pozwoli Ci lepiej je zrozumieć, co sprawi, że będziesz umiał je wykorzystać, tworząc lepsze palety barw.
Jest to rozbudowane aplikacja, która oferuje szeroką gamę narzędzi do projektowania, dostosowywania i porównania palety kolorów. Ta strona daje możliwość wybrania palety kolorów na podstawie. Palety można zapisać i modyfikować. Strona wyposażona jest także w sporą bibliotekę kolorów, na podstawie których możesz tworzyć osobne palety.