Czy można zostać grafikiem komputerowym, nie umiejąc rysować? W dzisiejszych czasach obrazy tworzy się głownie techniką cyfrową, dlatego często rysunek jest uznawany za praktykę artystyczną. Odkąd pojawiły się komputery, wszystkie obrazy, tworzone za pośrednictwem klawiatury, myszki czy tabletu graficznego przyjmują piękną i przejrzystą formę. Może wydawać się, że umiejętność władania ołówkiem rzeczywiście jest niedorzecznością i stratą czasu. Ale czy na pewno?
Zacznijmy od tego, że wszystko może być sztuką, a już na pewno rysunek. Jednak rysunek wcale nie musi ograniczać się do celów czysto artystycznych. Pomyśl o rysunku jako o języku wizualnym. Język wizualny można wykorzystać w rozmaity sposób: od stworzenia instrukcji obsługi pralki, mapy z wskazówkami dojazdu, infografiki wyjaśniającej cykl życia wielorybów, czy makiety strony internetowej.
Warto wspomnieć, że prawie każdy znany Tobie przedmiot stworzony przez człowieka zaczął się od rysunku: od budynków po meble, znaki drogowe, czy plakaty. Szkice wspomagają proces projektowania. Niektóre pomysły skutecznej wyraża się poprzez rysunek ołówkiem na kartce papieru. Rysunki wykonane przy użyciu materiałów o tak wszechstronnym zastosowaniu jak ołówek, można bardzo łatwo przystosować do nowszych wersji projektu. Rysunkiem również można się bawić, dając upust swojej twórczej inwencji poprzez wyrażenia własnych emocji.
Czy można zostać grafikiem komputerowym, nie umiejąc rysować?
Wszystko zależy od Twoich umiejętności planowania i postrzegania. Nie musisz umieć rysować, aby zaprojektować dobre logo czy ładny layout witryny internetowej, ale w tym wypadku przydaje się szkicowanie pomysłów. Wstępny szkic logo nie musi być super śliczny, a na pewno bardzo pomoże w dalszym projektowaniu.
Grafik komputerowy powinien spędzać dużo czasu na rysowaniu. Rysując ćwiczysz swój wzrok oraz rozwijasz swoją zdolność obserwacji. Rysowanie uczy także dokonywania wyboru tego, co najważniejsze oraz rozbudza ciekawość, pogłębia zrozumienie. Rysowanie uwrażliwia na to, jak patrzymy i jak obrazy, z którymi mamy styczność, na nas wpływają. Wraz z wiekiem przestajemy również zwracać uwagę na znajome rzeczy. Rysowanie może otworzyć nam oczy i sprawić, że jeszcze raz z dziecięcym zachwytem spojrzymy na świat.
Ja sam niestety nie ma wybitego talentu i nie potrafię doskonale rysować. Jednak bez względu na poziom zawansowania, jedynym sposobem na rozwinięcie swoich artystycznych umiejętności jest częste oddawanie się temu zajęciu. Jak ostatnio przeczytałem w jednej z książek na temat rysunku, każdy może nauczyć się rysować i każdy, kto już potrafi rysować, zawsze może swój warsztat udoskonalić.
Wielu z nas przestaje rysować w młodym wieku, niektórzy rysują sporadycznie, a inni nie wyobrażają sobie dnia bez rysowania. W moim przypadku jeśli chce więcej rysować, nie ograniczam się tylko do czasu wolnego, rysuję podczas pracy nad nowym projektem.
Rysuję, aby zanotować pomysły. Rysunek może pomóc w poszukiwaniu nowych pomysłów i wyrażenia rzeczy, które trudno opisać za pomocą słów.
Rysuję, aby zapamiętać. Rysunek łatwiej zapada w pamięć niż historia opowiedziana słowami. Obrazy wywołują natychmiastowe skojarzenia, dlatego wiele firm wybiera znaki graficzne na swoje logo.
Rysuję, aby spojrzeć na projekt z nowej perspektywy. Rysowanie pozwala spojrzeć na projekt świeżym okiem.
Rysuję, aby coś zakomunikować. Rysunek jest bardzo często najlepszym sposobem na wyjaśnienie skomplikowanych treści. Zamiast długiego szczegółowego opisu można na przykład naszkicować mapę.
fajne☺