Być może jesteś początkującym grafikiem, który nie chce lub nie może sobie pozwolić na programy z rodziny Adobe. Dobra wiadomość jest taka, że do wyboru masz wiele innych programów do edycji grafiki i to na dodatek niektóre są zupełnie darmowe.
Na wstępie zazanczmy, że w kręgach profesjonalistów programy z rodziny Adobe uważane są za standard. Korzystanie z programów, z tak zwanej “Świętej Trójcy” czyli Photoshop, Illustrator oraz InDesign jest na porządku dziennym. Razem wspomniane pogramy wchodzą w skład usługi Creative Cloud. Niestety abonament w Creative Cloud nie jest tani. W przypadku profesjonalnego wykorzystywania, jest to wydatek w pełni uzasadniony.
Z drugiej strony nie każdy chcę, lub może sobie pozwolić, aby płacić miesięczny abonament. Na szczęście w sieci jest pełno programów z których możesz korzystać, a na dodatek niektóre są całkowicie darmowe. Poniżej przedstawiam krótką listę programów, które stanowią alternatywę do wspomnianych wcześnie programów ze stajni Adobe. Nie jest to kompletna lista. W sieci można znaleźć dużo więcej tego typu aplikacji. Jedne są płatne a inne darmowe. Niektóre działają w przeglądarce, bez konieczności instalacji na własnym komputerze. Przedstawiam tylko te pogramy, z których korzystam i które moim zdaniem są najlepsze.
Co zamiast Photoshopa?
Prawie każdy słyszał o programie Photoshop. Photoshop to najbardziej znana aplikacja do edycji grafiki ale nie jedyna. To program do edycji grafiki rastrowej. Idealne narzędzie do obróbki i edycji zdjęć, obrazów.
Zamiast Photoshopa możesz korzystać z programu GIMP. Gimp ma naprawdę wiele do zaoferowania swoim użytkownikom, a co najważniejsze możesz go pobrać i zainstalować na swoim komputerze zupełnie za darmo.
Do wyboru masz także program Photoshop Elements, który nie wchodzie w skład Creative Claud. W tym przypadku nie ma opłat miesięcznych, a program można kupić za nieduże pieniądze.
Co zamiast Illustratora?
IIlustrator jest programem do grafiki wektorowej. To idealne narzędzie do tworzenia logo, ikon oraz innych dowolnych grafik, które można dowalenie zwiększać, zmniejszać bez utraty jakości.
CorelDraw to najpopularniejszy odpowiednik dla programu Illustrator. Program ten możesz kupić taniej niż Illustrator, a za korzystanie z aplikacji nie ma opłat miesięcznych.
Kolejnym programem oferującym możliwości podobne do Illustratora jest Inkscape. Inkscape podobnie jak program Gimp możesz pobrać i zainstalować na swoim komputerze zupełnie za darmo. Do mniej zawansowanych zastosowań powinien w zupełności wystarczyć.
Co zamiast InDesigna?
Indesign to narzędzie do projektowania układów stron publikacji. W skrócie można powiedzieć, że pracując nad projektem, zdjęcia edytujemy w programie do grafiki rastrowej np. Photoshop. Wszelkiego rodzaje logotypy, grafiki tworzymy w programie do grafiki wektorowej np. Illustrator, a na samym końcu wszystko składamy w programie InDesign.
QuarkXPress to legendarny program o bardzo szerokim zastosowaniu. Nie jest programem darmowym, ale nie jest w abonamencie i na pewno warto na niego zwrócić uwagę.
Microsoft Publisher nie ma aż tyle do zaoferowania co InDesign. Sprawdzi się w dość niezaawansowanych projektach i może stanowić tańsza alternatywę InDesigna.
Scribus to jeden z najpopularniejszych darmowych programów do składu publikacji. Sprawdzi się w dość niezaawansowanych projektach.
Bardzo przydatne. Dzięki za informacje!