Czarne teksty z czterech kolorów

Problem z czarnym niewielkim tekstem, składający się z wszystkich czterech składowych CMYK-a, przytrafia się najczęściej początkującym grafikom. Pojawia się on wtedy, gdy mając już gotowy projekt w kolorystyce RGB, zrobimy konwersację do CMYK eksportując plik do PDF-a. Otrzymamy wówczas przypadkowo czarny tekst złożony z czterech kolorów. To błąd, który powoduje, że w druku drobne czarne litery mogą wyglądać mniej lub bardziej rozmazane, nieostre.

W druku offsetowym drukujemy za pomocą czterech podstawowych kolorów: Cyan, Magenta, Yellow i blacK. Aby uzyskać prawidłowy wydruk, wszystkie cztery kolory muszą idealnie na siebie nachodzić. W praktyce często spotykamy się z przesunięciem jednego z kolorów względem innych. Im nowsza maszyna, tym ryzyko otrzymania niespasowanego druku jest mniejsze.

Błąd pasowania często występuje w gazetach, które drukowane są na cienkim papierze. Źle spasowany druk można zauważyć po tym, że któryś z kolorów podstawowych nieznacznie wystaje z jednej strony, a z drugiej go brakuje.

Jak uniknąć błędu pasowania kolorów?

Czarne niewielkie teksty – font wielkości  7 pt –  zawsze powinny składać się wyłącznie z czarnej farby K 100%. W programach Illustrator i InDesign w jednym dokumencie możemy mieć zarówno elementy w kolorystyce RGB i CMYK. Jeżeli projekt jest w przestrzeni barwnej CMYK, to w programie graficzny, wystarczy zaznaczyć wszystkie czarne teksty i zmienić wartości na C 0%,M 0%, Y 0%, K 100 %. Tekst będzie drukowany jednym czarnym kolorem.

Jeśli projekt przygotowany jest w RGB, to zaznaczenie tekstu i zmiana wartości nie wystarczy.  Nawet jeśli zrobimy konwersacje do CMYK-a,  na samym końcu podczas eksportu do PDF-a, to wszystkie czarne teksty w RGB zostaną przekonwertowane na przypadkowe wartość CMYK. Otrzymamy przypadkowo czarny tekst złożony z czterech kolorów.

Jak zmienić teksty RGB na CMYK?

Przestrzeń barwną dokumentu zarówno w programie Illustrator jaki i Photoshop możemy odczytać na górnym pasku, obok nazwy pliku w tytule okna. W zależności od ustawionego trybu, będziemy mieć  RGB lub CMYK.  Jeżeli pracujemy w trybie CMYK, to jak już wspomniałem wystarczy zaznaczyć wszystkie czarne teksty i zmienić wartości na C 0%,M 0%, Y 0%, K 100 %. Jeżeli pracujemy w trybie RGB, to po pierwsze musimy zmienić tryb kolorów.

W programie Illustrator wybieramy z górnego paska menu Plik/Tryb kolorów dokumentu (File/Document Color Mode), zmieniamy tryb z RGB na CMYK. Zaznaczamy odpowiedni tekst. W panelu Kolor (Color), jeżeli ten panel nie wyświetla nam się, to wybieramy z górnego menu Okno/Kolor (Window/Color) skrót F6. W panelu Kolor (Color) mamy teraz trzy suwaki RGB. Musimy zmienić tryb kolorów na CMYK. Nad suwakami w prawym górny rogu klikamy ikonę, rozwinie nam się menu w którym zaznaczmy CMYK. Teraz będziemy mieć cztery suwaki. Zmieniamy przypadkowe wartości odpowiednio na C 0%,M 0%, Y 0%, K 100 %. Tekst będzie drukowany jednym czarnym kolorem.

W programie Photoshop najprostszym, ale nie najlepszym sposobem na  zmianę trybu kolorów jest wybieranie z górnego paska menu Obraz/Tryb CMYK (Image/Mode  CMYK Color). Pojawi nam się komunikat czy plik powinien zostać spłaszczony. Musimy zaznaczyć Nie spłaszaj (Dont’ Marge), aby móc edytować warstwy z tekstem. Dalej postępujemy podobnie jak w Illustratorze. Zaznaczamy wszystkie czarne teksty i w panelu Kolor (Color) poprawiamy wartości na C 0%, M 0%, Y 0% ,K 100%.

W programie InDesign obok nazwy pliku w tytule okna nie pojawi nam się informacja o przestrzeni barwnej dokumentu. Wybierając z menu Plik/ Ustawienia Dokumentu (File/Document Setup ) skrót  ALT+CTRL+P,  możemy sprawdzić parametry dokumentu. Aby nasz dokument był w trybie CMYK, musimy mieć wybraną opcje: Metoda konwersji: Druk (Intent: Print). Najlepiej jeżeli wybierzemy opcję Druk (Print) podczas tworzenie nowego dokumentu. Dalej jeżeli chcemy zamienić  wartości RGB na CMYK postępujemy podobnie jak w programie Illustrator. Zaznaczamy odpowiedni  czarny tekst i w panelu Kolor (Color) poprawiamy wartości.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *