W ostatnim czasie miałem przyjemność pracować nad projektem okładki książki science fiction. Książka nosi tytuł „Pół sposobu, jak tanio ocalić świat” autorstwa Filipa Topolewskiego. Projekt okładki został wykonany przy pomocy sztucznej inteligencji (AI).
Wraz z rozwojem technologii sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej popularna w różnych dziedzinach, także w projektowaniu graficznym.
Sztuczna inteligencja może być potężnym narzędziem w projektowaniu graficznym. Ostatnio wykorzystałem AI do przygotowania okładki książki. W tym wpisie omówię, jak sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu unikalnych i kreatywnych okładek, które przyciągną uwagę czytelników.
Jak sztuczna inteligencja w projektowaniu graficznym może być wykorzystana do przygotowania okładki książki?
Podczas ostatniego mojego projektu sztuczna Inteligencja została wykorzystana do wygenerowania pomysłów na okładkę książki. Sztuczna inteligencja może analizować treść książki i sugerować obrazy, kolory i style, które byłyby odpowiednie dla danej tematyki. Dodatkowo AI może generować obrazy, które są oparte na tekstach lub innych danych wejściowych.
W moim przypadku AI pomogła w tworzeniu wstępnych ilustracji miasta oraz zegara. Poniżej wstępne grafiki zostały stworzone przy pomocy sztucznej inteligencji.
Same grafiki to nie wszystko – najważniejsza jest edycja w programie graficznym
Jak widać korzystanie z AI w projektowaniu okładek książek może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, może pomóc w tworzeniu bardziej kreatywnych i atrakcyjnych okładek. Po drugie, może pomóc w skróceniu czasu i kosztów projektowania. Jednak same grafiki to nie wszystko. Bardzo ważna jest dalsza edycja grafiki w programie graficznym.
W moim przypadku, wstępnie wygenerowane grafiki na okładkę, edytowałem w programie Photoshop. Zależało mi na stworzeniu dynamicznej i przyciągającej wzrok okładki, która oddawałaby klimat książki.
Wykorzystałem różne techniki, takie jak retuszowanie zdjęć, malowanie cyfrowe, dodawanie efektów świetlnych oraz cieni. Starałem się wszystko tak edytować, aby stworzyć atrakcyjną wizualnie okładkę, która będzie bardziej spójna z treścią książki. Poniżej grafiki po edycji.
Następnie przygotowaną grafikę importowałem do programu Indesign. Dalej dodałem tytuł, autora, logotypy. Na koniec całość przygotowałem całość do druku.
Praca nad projektem okładki była bardzo satysfakcjonująca. Cieszę się, że mogłem przyczynić się do powstania unikalnej okładki.
Jeśli jesteś zainteresowany wykorzystaniem AI w projektowaniu okładek książek, istnieje wiele narzędzi dostępnych online. Niektóre z tych narzędzi są bezpłatne, a inne są płatne. Warto wypróbować kilka różnych narzędzi, aby znaleźć to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Tak na marginesie, książkę można kupić na stronie autora.