Dlaczego muszę zamienić czcionki na krzywe?

Kolejnym wymogiem, z którym możemy się spotykać podczas wysyłania plików do drukarni, to zamiana wszystkich czcionek na krzywe. Wymóg ten pojawia się wtedy, gdy drukarnia domaga się plików otwartych, w formatach programów graficznych Illustrator, InDesign, Photoshop czy CorelDraw. Pliki otwarte mają ten minus, że nie zapisują w sobie użytych czcionek, co może skutkować brakiem fontów i zamianą ich na inne, podstawowe. W przypadku wysyłania plików w formacie PDF nie ma potrzeby krzywienia tekstów, bo w tym formacie wszystkie fonty są osadzane w dokumencie.

Podczas projektowania program graficzny stosuje fonty zainstalowanych na naszym komputerze. Dopóki program korzysta z naszego komputera, wszystko jest w porządku i nie ma żadnych sygnałów o błędach. Problem może się pojawić wtedy, gdy prześlemy nasze pliki w otwartych formatach do drukarni. Otwarcie takich plików na innym komputerze, gdzie brakuje użytych w projekcie fontów, wiąże się z koniecznością użycia fontów zastępczych, które mogą bardzo różnić się. Co gorsza jeśli na innym komputerze jest zainstalowana taka sama czcionka, to może się okazać, że jest to inna wersja lub jest on przygotowana przez innego producenta. W takiej sytuacji program graficzny nawet nie wyświetli komunikatu, że mogą występować błędy, a te w rzeczywistości mogą być bardzo widoczne.

Aby uniknąć tego problemu należy zamienić wszystkie użyte czcionki w projekcie na krzywe. Podczas zamiany litery przestają być fontami a stają się obiektami wektorowymi. Dzięki takiej zamianie krzywe, będą prawidłowo odczytywany na każdym komputerze na jakim plik zostanie otworzony. Tutaj ważna uwaga, czcionki zamienione na krzywe nie można już edytować. Dlatego warto przed zamianą na krzywe zapisać kopię, aby w razie potrzeby można było jeszcze wprowadzić potrzebne zmiany w tekście.

Jak zamienić czcionki, teksty na krzywe?

Aby zamienić czcionki na krzywe w InDesign, zaznaczamy ramkę tekstową, a następnie z górnego menu wybieramy Tekst/Zamień na krzywe (Type/Create Outlines) skrót SHIFT+CTRL+O.

W Illustratorze możemy zamienić czcionki na krzywe tak samo  jak w InDesignie lub mając zaznaczony tekst lub ramkę tekstową, naciskamy prawy przycisk myszy Zamień na krzywe (Create Outlines) skrót Shift+Ctrl+O.

Aby zamienić czcionki na krzywe w Photoshopie, zaznacz warstwę z tekstem, a następnie prawy przycisk myszy Konwersja na kształt (Convert to Shape).

Fonty osadzane w PDF nie trzeba już przekształcać na krzywe

Osadzenie czcionek w PDF-ie jest jednym z najlepszych sposobów zagwarantowania, że czcionki będą zawsze dostępne, nawet jeśli publikacja zostanie przeniesiona na inny komputer lub oddana do drukarni. Nie musimy zamieniać fonty na krzywe, wystarczy że eksportujemy plik do PDF-a, który sam zagnieżdża użyte fonty w pliku (podczas eksportu do PDF-a w zakładce Ogólne (General), wybieramy styl Jakość drukarska (Press Quality), który osadza podzbiory wszystkich czcionek). Można oczywiście tę opcję wyłączy (w zakładce Zawansowane Advanced) i wtedy bez krzywienia PDF posypie sie u osoby, która nie będzie miała użytych fontów.

Jak przygotować PDF-a do druku

Tak na marginesie – czcionka to nie font. Dlaczego więc w tekście używam zamiennie czcionka font?

Ponieważ w wielu drukarniach potocznie fonty nazywane są czcionkami. Nie wiem dlaczego tak jest, być może słowo czcionka brzmi bardziej swojsko, niż obco brzmiący font.

Gwoli ścisłości:

Czcionka ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego i jest podstawowym materiałem zecerskim używanym w technice druku wypukłego.

Font to zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.

2 thoughts on “Dlaczego muszę zamienić czcionki na krzywe?

  • 6 lipca 2018 at 14:15
    Permalink

    W definicji Fonta, jest nieścisłość/nielogiczność. Font to nie jest zestaw czcionek (czyli metalowych prostopadłościanów)… to jest krój pisma zapisany w formie cyfrowej.

    Inna sprawa, że w dzisiejszych czasach różnicowanie tych znaczeń jest snobistycznym wywyższaniem się. Wszyscy dobrze wiedzą o co chodzi i nikt mailem nie prześle metalowych prostopadłościanów. Dlatego zgodnie z zasadą uzusu społecznego, możemy spokojnie uznać że czcionka = font = krój pisma. Nie bądźmy grammar nazi. Zwłaszcza, że nikogo to nie obchodzi oprócz mikrogrupki nerdów.

  • 19 marca 2020 at 14:53
    Permalink

    Jak mówisz “swetr”, albo “poszłem” to też wszyscy wiedzą o co chodzi… A jednak wszyscy staramy się mowić poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *